Yangın Kapıları: Nedir ve Neden Önemlidirler?

Yangın kapısı nedir? Yangın kapısı, yangının yayılmasını belirli bir süre için önleyerek yangın söndürme aşamasının kolaylaşmasını sağlayan bir unsurdur.

Yangın kapılarının üç temel amacı bulunur. Bu amaçlar şunlardır:

  • Yangının yayılmasını önlemek.
  • Yapının farklı alanları arasında duman geçişini azaltmak.
  • İnsanların binadan güvenli ve hızlı şekilde tahliye edilmesini sağlamak.

Tüm bu amaçların yerine getirilmesi için yangın kapısı önemli bir rol oynamaktadır.

Yangın Kapısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Apartman, iş yeri ya da diğer binaların sahipleri yangın güvenliğinden sorumlu olan esas kişilerdir. Bu nedenle kaliteli bir kapı seçmek onların görevidir. Peki, yangın kapısı seçerken dikkat edilecekler nelerdir? 4 madde ile yangın kapısı:

  • 1-Serfikikaları kontrol edin. Sertifika etiketi ya da plakası olmayan kapılar kaliteden ödün verilmiş, iş görmez kapılardır. Gerekli sertifikalara sahip olan kapılar üstün bir koruma sağlamaktadır.
  • 2- Menteşeleri titizlikle kontrol edin. Hiçbir menteşede eksik ya da kırık vida olmaması gerekir.
  • 3- Kapanmasında problem olup olmadığını kontrol edin. Kapı zemine ya da çerçeveye takılıyorsa problem var demektir. Aynı şekilde kapı mandalının sıkıca kapanması da elzemdir. Çünkü yangın kapısı hiçbir yere takılmadan ve tam olarak kapandığı zaman işe yarar. Unutmayın ki, yangın kapılarının iyi kapatılamaması can kayıplarına yol açabilir.
  • 4- Kapı contalarını kontrol edin. Yangın kapılarında ısı ile temasa geçtiğinde şişme görevi gören contalar bulunur. Hasar izi olmayan, sağlam contalar olduğundan emin olmak gerekir. Aksi taktirde dumanlar contadan oluşan çatlaklardan geçerek binanın farklı bir bölümüne yangının yayılmasına neden olur.

Yangın Kapısı Seçerken Unutulmaması Gereken Önemli Noktalar

Yangın kapısı seçerken dikkat edilecekler huşundaki teknik kısımları hallettikten sonra tasarımlar kısımlara odaklanmak gerekir.

Yangın kapısı yapı içinden ve dışından herkesin görebileceği bir yere konumlandırılır. Bu nedenle dekorasyon bütünlüğüne katarak seçilmesi gerekir. Özellikle otel, alışveriş merkezi, rezidans ya da iş yerleri gibi alanlarda yapıların bir konsepti bulunur. Bu konsepte en uygun renklerde yangın kapısı tercih etmek güvenliği sağlarken estetik açıdan da avantaj sağlayan bir hale getirir.

Yangın Kapısı Çeşitleri: Hangisi Sizin İçin Uygun?

Yangın kapısı geniş skalaya sahip çeşitler içermez. Genel bir görünüm tarzına sahiptir. Fakat tek kanat yangın kapısı ya da çift kanat yangın kapısı tercihi müşteriye bırakılmaktadır.

Tek kanat yangın kapıları genellikle daha az kişinin bulunduğu yaşam alanları için tercih edilir. Çünkü zaten bu tip yapıların metre kareleri ufaktır ve tek kanat bir kapı için yer bulunur.

Çift kanat yangın kapıları ise büyük toplulukların bulunduğu yaşam alanlarında kullanılır. Özellikle otel ve hastane gibi alanlar için idealdir.

Online Katalog

DİJİTAL ÜRÜN KATALOĞU

Birbirinden farklı, modern ve estetik kapı modelleri !

Ürün kataloğumuzu aşağıdaki linkten indirebilir, modellerimizi inceleyebilir ve teknik bilgiler alabilirsiniz.

Hemen İndir